© 2020 r. Federal Media Company FMC.
All rights reserved.

© 2020 r. Federal Media Company FMC. All rights reserved.

Rządowa platforma zamiast Zoom i Microsoft Teams. Oto SZPoN

Rząd postanowił stworzyć państwową i darmową platformę dla obywateli i urzędników. SZPoN ma być alternatywą dla Zoom i Microsoft Teams.

W czasie pandemii wiele osób zostało zmuszonych do pracy i nauki zdalnej. Jednak komercyjne platformy do wideokonferencji czy nauki zdalnej są niezbyt bezpieczne, albo płatne.

Dlatego rząd postanowił stworzyć bezpłatną i bezpieczną alternatywę dla Zoom czy Microsoft Teams. Jest nią SZPoN.

SZPoN to nie tylko platforma do wideokonferencji czy pracy i nauki zdalnej. To również narzędzie, która ma ułatwić kontakt z urzędami.

Stworzenie SZPoN-u to również próba zredukowania kosztów administracji. Obecnie urzędnicy muszą bowiem korzystać z komercyjnych narzędzi, za które trzeba płacić np. abonament.

– Moduły mające wejść w skład SZPoN-u mają zawierać narzędzia do telekonferencji, współdzielenia dokumentów, budowania list zadań i przydzielania ich innym osobom, tworzenia list „to-do” i będzie integrował się z kalendarzem. Obywatelska część SZPoN pozwoli na umawianie spotkań z urzędnikami i omawianie zagadnie bez wychodzenia z domu. Nowa usługa pozwoli także na wzięcie udziału w szkoleniach organizowanych dla obywateli (ale także urzędników). Będą to mogły być np. prelekcje dotyczące segregowania śmieci oraz zmian wprowadzanych, chociażby zmian stref parkingowych – wskazuje portal Komputer Świat.

– W skład platformy do nauki zdalne wchodzić mają narzędzia do tworzenia i edycji kursów, łatwiej (automatycznej rejestracji użytkowników), komunikacji na żywo, planowania wydarzeń oraz system tworzenia i edycji ankiet, oraz testów – dodaje serwis.

Budżet na zbudowanie SZPoN ma wynieść 10 mln złotych. Sfinansowany zostanie ze środków europejskich.

Źródło: Komputer Świat

Przeczytaj też

W tym tygodniu