© 2020 r. Federal Media Company FMC.
All rights reserved.

© 2020 r. Federal Media Company FMC. All rights reserved.

Włosi blokują TikTok dzieciom. Burza po śmierci 10-latki

10-latka z Palermo przypłaciła życiem zabawę w wyzwania na platformie TikTok. Do akcji wkroczyły władze Włoch.

TikTok ma już ponad 800 mln aktywnych użytkowników. Blisko połowa z nich to osoby poniżej 24. roku życia.

Żerują na tym organizatorzy tzw. challenge’ów. To zabawy polegające, na tym, aby wykonać określone zdanie i pokazać je na TikToku.

Część z nich jest dość niebezpieczna. Rok temu głośno było o śmierci 15-latki z USA, która w ramach zabawy w wyzwania przedawkowała leki.

Z kolei nastolatek z Wenezueli trafił do szpitala po „wyzwaniu”, polegającym na podcięciu nóg skaczącej osobie.

Najnowszym przypadkiem jest 10-latka z Palermo we Włoszech. Dziewczynka bawiła się… w podduszanie.

Zawiązała pasek dookoła szyi i podduszała się tak długo, aż doszło do zatrzymania akcji serca. Nieprzytomną 10-latkę znalazła w łazience jej 5-letnia siostra.

Dziewczynkę przetransportowano do szpitala, ale było za późno – jej mózg przestał pracować na skutek niedotlenienia. „TikTok był jej światem” – miał skomentować tragedię zrozpaczony ojciec.

Po tym zdarzeniu Prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wykazać czy dziewczynkę do „zabawy” skłoniło konkretne nagranie lub osoba oraz czy doszło do podżegania do popełnienia samobójstwa.

Z kolei TikTok musiał zablokować część użytkowników. Władze Włoch nakazały bowiem TikTokowi zaostrzenie regulacji dotyczących dostępu nieletnich użytkowników.

Teoretycznie TikTok jest dla użytkowników powyżej 13. roku życia. Jednak nikt nie weryfikował, czy faktycznie logujący się i tworzący konto ma tyle lat (potępił to rząd Włoch).

Teraz platforma została zmuszona do zablokowania niezweryfikowanych kont. w których nie da się jednoznacznie ocenić wieku użytkownika.

Niezweryfikowani użytkownicy TikToka co najmniej do 15 lutego nie będą mogli ani zamieszczać własnych filmików, ani wchodzić w interakcję z nagraniami innych użytkowników.

Do zdarzenia doszło zaledwie tydzień po tym, jak TikTok ogłosił, że konta użytkowników w wieku 13-15 lat będą mogły mieć charakter wyłącznie prywatny.

Źródło: Reuters / Spidersweb

Przeczytaj też

W tym tygodniu