© 2020 r. Federal Media Company FMC.
All rights reserved.

© 2020 r. Federal Media Company FMC. All rights reserved.

Qualcomm chce konkurować z Apple. Oto nowy procesor do laptopów

Kolejny po Samsungu producent procesorów do telefonów zamierza walczyć na rynku laptopów. Jak sprawdzi się procesor SC8280 od Qualcomm?

Ostatnio spore poruszenie wywołała informacja, że Samsung i jego Exynos trafią do laptopów. Mają być alternatywą dla procesorów Intela, AMD czy M1 Apple.

Teraz okazuje się, że podobny kierunek obrał Qualcomm. Twórca popularnych procesorów do telefonów Snapdragon również szykuje się do wejścia na laptopy.

Pierwszym z nich będzie SC8280. Układ ma konkurować z układem Apple M1.

Procesory Qualcomm mają trafić do laptopów z Windowsem. Wcześniej pojawiły się już jednostki 8cx 1. i 2. generacji, które były skierowane do pecetów.

Jednak premiera Apple M1 narzuciła tempo i Qualcomm oraz Exynos zamierzają wepchnąć się na rynek Intela.

SC8280 pojawiła się w dwóch konfiguracjach z 8 GB pamięci LPDDR5 i 32 GB pamięci LPDDR4X. Drugi wariant jest mocniejszy od Apple M1 – SoC napędzający nowe MacBooki obsługuje maksymalnie 16 GB pamięci LPDDR4X.

– Rozmiar chipu SC8280 ma być o 13 procent większy niż Snapdragona 8cx 2. gen i wynosić 20 mm x 17 mm, zamiast 20 mm x 15 mm. Obecnie do wytwarzania Snapdragona 8cx 2. gen wykorzystywany jest proces 7 nm, ale na rynku już dostępna jest technologia 5 nm. Można spodziewać się, że Qualcomm skorzysta właśnie z niej w SC8280 – wskazuje Komputer Świat.

Źródło: Komputer Świat

Przeczytaj też

W tym tygodniu