© 2020 r. Federal Media Company FMC.
All rights reserved.

© 2020 r. Federal Media Company FMC. All rights reserved.

Qualcomm kupuje Nuvię. To zabezpieczenie przed trzęsieniem ziemi na rynku procesorów

Największy producent procesorów na rynku mobilnym kupił firmę Nuvia. Qualcomm przygotowuje się w ten sposób na zmiany w licencjonowaniu architektury ARM.

Qualcomm kupił startup Nuvia. Firma zajmuje się budową chipów nowej generacji.

Ruch producenta popularnych procesorów mobilnych Snapdargon to forma zabezpieczenia na wypadek zmian licencjonowania architektury ARM. Gigant przestraszył się ubiegłorocznego przejęcia brytyjskiej firmy ARM, udzielającej licencji na tą architekturę.

Nuvia została stworzona przez byłych pracowników Apple i Google. Ich dziełem są procesory Phoenix, które okazały się wyjątkowo wydajne w testach.

Qualcomm za Nuvię zapłacaił aż 1,4 mld dolarów. Transakcja może mieć ciekawy wpływ na przyszłe produkty dla telefonów i laptopów oraz serwerów.

– Obecnie Qualcomm rozwija swoje układy na bazie architektury Arm. Firma Arm, która udziela na nie licencji, ma być przejęta przez Nvidię, co oczywiście może zmienić układ sił na rynku. Kupując Nuvię, Qualcomm niejako zabezpiecza się przed tymi zmianami, mając w zanadrzu własną architekturę CPU, która według zapowiedzi ma trafić do najwydajniejszych układów SoC dla urządzeń mobilnych i laptopów. Do tego chipy miałyby być też znaleźć zastosowanie w rozwiązaniach przemysłowych i systemach ADAS – wyjaśnia portal Komputer Świat.

Technologia opracowana przez Nuvię pozwoliłaby Qualcomm wrócić na rynek układów serwerowych, na którym firma nie poradziła sobie najlepiej. Jednocześnie Qualcomm zabezpieczy się przed ekspansją chipów Apple.

Źródło: Komputer Świat

Przeczytaj też

W tym tygodniu